تفاوت فایل PSD با فایل PSB
تفاوت فایل PSD با فایل PSB

فرمت پیش‌فرض ذخیره فایل در نرم‌افزار فتوشاپ PSD است، فایل‌های PSD در کلیه نسخه‌های نرم‌افزار فتوشاپ از ابتدا تاکنون قابل‌اجرا هستند و فرقی نمی‌کند که شما یک فایل را در چه نسخه‌ای از فتوشاپ ذخیره کرده‌اید، با هر ورژنی از فتوشاپ شما می‌توانید فایل خود را باز کرده و از آن استفاده کنید.
همچنین شما می‌توانید از فایل PSD در سایر نرم‌افزارهای مولتی‌مدیا کمپانی ادوبی مانند، ایلوستریتور، این دیزاین، پریمایر، افتر افکت و … با حفظ ویژگی‌های فایل PSD استفاده کنید که به دلیل ذخیره فایل‌های PSD به‌صورت لایه باز امکانات فراوانی را در سایر نرم‌افزارها به شما هدیه می‌کند.
یکی از بزرگ‌ترین ویژگی فایل‌های PSD امکان ذخیره فایل به‌صورت لایه باز است. این‌که لایه چیست جزو ابتدایی‌ترین مفاهیم مرتب با فتوشاپ است، اما به بیان همین مقدار بسنده می‌کنیم که در یک فایل لایه باز شما می‌توانید اجزا مختلف تصویر را جابجا کرده و در آن‌ها تغییر ایجاد کنید.

اما PSB چیست؟
PSB یک فرمت عکس است که در نرم‌افزار فتوشاپ مورداستفاده قرار می‌گیرد. فایل‌های PSB همانند فایل‌های PSD امکان ذخیره به‌صورت لایه باز را دارند با این تفاوت که ابعاد تصاویری که در آن‌ها می‌تواند ذخیره شود بسیار بزرگ‌تر است.
حداکثر ابعادی که یک فایل PSD می‌تواند در خود ذخیره کند 30,000 در 30,000 پیکسل است، این در صورتی است که فرمت PSB امکان ذخیره فایل‌هایی با ابعاد بزرگ‌تر از این مقدار را دارد.
عموماً زمانی که شما بر روی یک فایل با ابعادی بیشتر از مقدار ذکرشده کار می‌کنید، نرم‌افزار فتوشاپ به‌صورت خودکار در زمان ذخیره، فرمت فایل ذخیره‌شده را تغییر می‌دهد و فایل شما را با فرمت PSB ذخیره‌سازی می‌کند.
امکان باز کردن فرمت PSB در کلیه نسخه‌های فتوشاپ سری CS مثل فتوشاپ CS6 و نسخه‌های بالاتر آن وجود دارد، اما در نسخه‌های قدیمی این امکان وجود نداشت هاست و از این فرمت تصویری پشتیبانی نمی‌کنند.
برای استفاده از فایل‌های PSB در سایر نرم‌افزارها می‌توان از آن خروجی TIFF گرفت و به‌سادگی در سایر نرم‌افزارها مانند ایلوستریتور یا کورل دراو و …. از آن استفاده کرد.
به‌جز نرم‌افزار فتوشاپ که امکان اجرای این فرمت تصویری را دارد، نرم‌افزاری با نام Windows File Viewer نیز امکان مشاهده این فرمت فایل را به شما می‌دهد که می‌توانید با مراجعه به این سایت اقدام به دانلود این نرم‌افزار نمایید.

چاپ سروشلایه بازفایل psdالوسروش
این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است