چاپ افست چیست؟
چاپ افست چیست؟

در بیان کلی اُفست یک سیستم چاپ است که امروزه به‌طور بسیار گسترده برای چاپ انواع بروشور، کاتالوگ، پوستر، کارت ویزیت فرم‌های عمومی و خلاصه هر چیزی که قرار است بر روی کاغذ و با تیراژ و کیفیت بالا چاپ شود مورداستفاده قرار می‌گیرد.
در چاپ اُفست از سیستم رنگی CMYK) Cyan, Magenta, Yellow, blacK) استفاده می‌کنند و رنگ‌ها به‌صورت جداگانه بر روی کاغذ چاپ می‌شوند. دستگاه‌های چاپ افست با توجه به مدل و قیمت آن‌ها بین ۱ تا ۵ ستون رنگ دارند. در زیر تصویر شماتیک یک دستگاه چاپ افست با ۴ ستون رنگ نمایش داده شده که به دستگاه ۴ رنگ هم‌زمان معروف هستند.

فرایند چاپ در افست:
۱ – طراحی:
 اولین بخش در هر نوع سیستم چاپی طراحی است. طراحی برخلاف مفهومی که در جامعه ما فراگیر شده است کاری بسیار حساس و تخصصی است. شاید یک فرد مسلط به برنامه‌های گرافیکی مانند فتوشاپ بتواند با سر هم کردن چند تصویر یک تصویر خلق کند؛ اما مسلماً نمی‌تواند یک طراحی استاندارد هم از نظر بصری و هم برای چاپ خلق کند؛ زیرا از تجربه و تخصص که مهم‌ترین قسمت‌های بخش طراحی هستند بی‌بهره است.
پیشنهاد ما به شما که این مطلب را مطالعه می‌کنید و سایر افرادی که شما می‌توانید به آن‌ها آگاهی ببخشید این است که به طراحی سفارش‌های خود اهمیت ویژه‌ای بدهید و از سپردن سفارش‌های طراحی‌تان به افرادی که طراح گرافیک نیستند جدا خودداری کنید. یک طراح گرافیک در هنرستان هنرهای زیبا 2 تا 3 سال و در دانشگاه حداقل 4 سال در مورد هنر و علم طراحی گرافیک دانش و تجربه کسب می‌کند و نکاتی را در پروژه طراحی شما رعایت خواهد کرد که قطعاً تأثیرگذار و قابل‌توجه خواهد بود.

۲– لیتوگرافی:
ایمیج ستر: در این مرحله پروژه طراحی‌شده به لیتوگرافی برده می‌شود و با استفاده از دستگاه ایمیج ستر (Image Setter) از طراحی خروجی (فیلم) گرفته می‌شود. در کار‌های چهار رنگ چهار فیلم به‌صورت جداگانه برای هر رنگ تهیه می‌شود.
پس از تهیه‌ی فیلم از فایل‌ها، فیلم‌های هر رنگ به‌صورت مجزا در دستگاهی به نام قید کپی قرار می‌گیرد و پس از نوردهی نقش فیلم بر روی زینک می‌افتد. بدین ترتیب چهار زینک از هر رنگ تهیه می‌شود.

۳– چاپ:
شماتیک دستگاه افست همان‌گونه که گفته شد ماشین چاپ با توجه به مدل آن از غلتک‌های متعدد تشکیل شده که مرکب را یکنواخت کرده و نهایتاً به زینک می‌رساند. زینک ابتدا به‌وسیله غلتکی مرطوب می‌شود (غلتک آب)، مرکب توسط غلطک دیگری بر روی زینک مالیده می‌شود. به دنبال آن نقش از روی زینک به روی لاستیک چاپ می‌افتد و بعدازآن به کاغذ منتقل می‌گردد.


چاپ سروشافستلیتوگرافیالوسروش
این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است